Powrót do strony głównej


10 ciekawostek o niedźwiedziu brunatnym


1 Niedźwiedzie brunatne zamieszkują wyłącznie na półkuli północnej. Ich naturalnym obszarem występowania jest Ameryka Północna, północna część Europy i Azja.

2 Wyewoluowały od niedźwiedzia z gatunku Ursus etruscus. Gatunek ten zamieszkiwał Europę, Azję i północną Afrykę w okresie od 5,3 mln do 100 tys. lat temu.

3 Niedźwiedzie brunatne żyły kiedyś na terenie całej Europy jednak zostały wytępione w wyniku polowań i utraty terytorium.

4 W Polsce można je spotkać tylko w górach. Zasięg niedźwiedzia brunatnego w naszym kraju został ograniczony do Tatr i Beskidów.

5 W wielu miejscach w Polsce można było spotkać niedźwiedzia brunatnego jeszcze w XIX wieku. Najwcześniej, bo pod koniec XVII wieku wytępiono populacje niedźwiedzi w Polsce centralnej.

6 Samce są około 30% większe od samic. Samce osiągają długość 160 do 280 cm a samice od 150 do 210 cm. Waga samca może dochodzić do 390 kg, podczas gdy średnia waga samicy wynosi 207 kg.

7 Nie wszystkie niedźwiedzie brunatne są w całości brązowe. Mają długie, gęste futro, z umiarkowanie długą grzywą z tyłu szyi, która różni się nieco w zależności od rodzaju. W Indiach niedźwiedzie brunatne mogą być czerwonawe ze srebrno zakończonymi włosami, natomiast w Chinach niedźwiedzie brunatne są dwubarwne, z żółtawo-brązowym lub białawym kołnierzem na szyi, klatce piersiowej i ramionach.

8 W przypadku niedźwiedzi brunatnych długość ogona może wahać się pomiędzy 90 a 150 cm.

9 Niedźwiedź brunatny spożywa najbardziej różnorodny pokarm spośród wszystkich gatunków niedźwiedzi. Podstawą ich diety są ryby (głównie łososie) i małe ssaki. Urozmaicają jednak swoją dietę o ptasie jaja, ślimaki, dżdżownice, owady, nasiona czy grzyby.

10 Niedźwiedzie brunatne są aktywne całą dobę. Ich aktywność uwarunkowana jest odległością od osad ludzkich. Niedźwiedzie żyjące z dala częściej wykazują aktywność dzienną, podczas gdy te spotykane bliżej ludzi chętniej wykorzystują noc do znajdowania pokarmu.

Liczba zwierząt chronionych w Polsce w roku 2000 i 2020

Zwierzę chronione2000 rok2020 rok
niedźwiedź118381
ryś284580
wilk10863530